הדרכות בטיחות

בטיחות ארצית

מה הן הדרכות בטיחות? 

פרוייקטים בתחום הנדל"ן קטנים כגדולים, דורשים כוח אדם רב בכדי להוציאם לפועל. החל מהעובד המקצועי, המשך בעובדים התומכים ועד למנהל, צוות ההנהלה ולמתכנני הפרויקט. מטבע הדברים, נתונים אלה מעלים את הסבירות לאתגרים במהלך העבודה ולסיכון מוגבר לתאונות עבודה. הפתרון לכך הוא הדרכות בטיחות.

הנתונים מראים כי מדי שנה נפגעים בישראל עשרות פועלים באתרי בנייה ומפעלים ברחבי הארץ. הסיבות לכך רבות ומגוונות, אך כולן מובילות חברות רבות להשקיע משאבים רבים להורדת האחוזים ולהקטנת הסיכוי לפגיעות וטעויות. אחד המהלכים למניעת תאונות אלה הוא ביצוע שוטף ותדיר של הדרכות בטיחות לכל העוסקים במלאכת הפרויקט.

הגורמים המובילים לתאונות

ישנם מספר גורמים המובילים לתאונות במקום העבודה. לדוגמה: טעויות אנוש הנובעות מאי הקפדה על נהלי בטיחות או אי הבנת חשיבות הנהלים.  עבודה בגובה ללא הכשרה מתאימה או עדכנית, שימוש במלגזות ללא רישיון, מנהלי עבודה כלליים שאינם בעלי הסמכה מתאימה. ישנם אף מקרים הנובעים מזלזול ותחושת ה"לי זה לא יקרה". מקרים אלה, מעלים את חשיבות הדרכות בטיחות והפיקוח אף יותר.

הדרכות בטיחות

הדרכות בטיחות – הסבר כללי

כאמור, בעקבות האסונות ותאונות העבודה, ישנה עבודה חוקתית המנסה לפתור את הבעיה ולהביא לצמצומה ככל הניתן. כיום, החוק בישראל קובע מספר נהלים בנושא שנדרשים ליישום. אחד מהנהלים עומד על דרישת המעסיק למנות ממונה בטיחות בעבודה בעל הכשרה מתאימה (ולעתים אף מספר בעלי תפקיד לפי מידת היקף הפרויקט). כחלק מכך, ישנה חובת העברת הוראות בטיחות עדכניות וקיום הדרכות בטיחות בתדירות קבועה ורציפה לאורך הפרויקט. מעבר להדרכה בנוגע לתפקיד ולהתנהלות, ישנה אף חובת קיום הדרכות לשימוש בציוד ואמצעי מיגון מתאימים.

קיימים סוגים רבים של הדרכות בטיחות. בכל ארגון ישנם נהלים ודגשים המותאמים לאופי הפרויקט ועליהם אמון מנהל עבודה. הדרכת בטיחות כוללת מידע עדכני בהתאם לסכנות במהלך העבודה באמצעות פירוק כל משימה ומשימה שנדרש מצוות עובדי הפרויקט. הדגש הינו על מניעת יצירת סיכונים לכל השוהים בשטח העבודה ושמירה על הבטיחות ככל שניתן. כמו כן, במידה וקרתה תאונה, ההדרכה תכלול אף את התגובה הראשונית הנדרשת לסייע בטיפול ומניעת פגיעה נוספת.

חשיבותה של הדרכת הבטיחות

הדרכת בטיחות יעילה תתבסס על השגרה היומיומית של העבודה בפרויקט ועל מורכבות המשימות ותנאי השטח בו עובדים. ההדרכה תאפשר לעובדים להעלות שאלות ותהיות בנושאי בטיחות ותעלה מודעות לסכנות ולתרחישים האפשריים שלרוב לא חושבים עליהם בעבודה השוטפת. מתוך כך, יצאו העובדים עם ארגז כלים נרחב שיעזור להם לשמור על חייהם ועל חיי העובדים האחרים.

חברת בטיחות ארצית מאפשרת לחברה לפעול באופן בטוח ומספקת בעלי מקצוע אשר יעניקו את המידע המקצועי הנדרש באופן המותאם לצרכי החברה. ממונה בטיחות מטעם בטיחות ארצית יראה את הצרכים של הפרויקט, יאסוף מידע מהשטח ויגבש את מערך הבטיחות הנדרש לפרויקט. מתוך בסיס זה, יקיים את הדרכות הבטיחות השונות ויוודא את העברת המידע באופן הברור והנהיר ביותר. 
מטרתנו משותפת היא להביא להפחתת הסבירות לתאונות בעבודה ואסונות מיותרים והעלאת המודעות לחשיבות השמירה על בטיחות בעבודה ככל שניתן.

לפרטים על הדרכות בטיחות השאירו פרטים ונציגנו יצרו איתכם קשר בהקדם